Tipy a rady

Zahrada na podzim: Co dělat a co nedělat, aby mohla v klidu odpočívat

10 listopadu, 2016

Nic ve zlém, ale zahradničení pěkně po domácku s motyčkou a rýčem, to je skoro taková malá „nákaza“ dnešní doby. Každý to umí, každý tomu tak trochu rozumí a každý přece ví, co jeho zahrada, zahrádka či zahrádečka potřebuje, nebo ne?

O tom, že ženy milují péči o květiny a že vrcholnou disciplínou všech chlapů je „mistrovství“ v údržbě zeleného pažitu kolem baráku, se bavit nemusíme. Tady jsou karty rozdány zcela jasně! Co už není tak jednoznačné, to je úroveň znalostí, s kterými se lidé do zahradničení obvykle pouštějí.

Nadšený přístup a snaha vyčistit si při práci kolem domu hlavu od stresu a starostí je naprosto v pořádku. Zvláště tehdy, pokud si člověk nehraje na odborníka, který přece dávno ví, co je to ta vertikutace a že túje potřebují před zimou pořádně zavlažit.

Podzim (nejen) ve víru vertikutace

Když už ale máme ten podzim, který brzy přejde v zimu, nebude na škodu se blíže podívat na pár tipů, které je dobré v části roku, kdy se příroda chystá odpočívat, uvést do praxe.

Obecně je podzimní období vymezené zářím až listopadem, kdy je ideální se v zahradě zaměřit na střih rostlin. Ale s opatrností, aby nedošlo k jejich příliš důkladnému oholení, které způsobí zmrznutí a zbytečné citové ztráty na zahradnické duši.

Praktickým a velmi jednoduchým „trikem“ je zateplení, ke kterému, světe div se, není třeba všemi zbožňovaný polystyren, ale stačí mulčovací kůra, kterou v rámci podzimní péče přihrneme přízemní části rostlin.

Z hlediska trávníku, který je absolutním základem každé zahrady, jsou důležitá dvě opatření. Tím prvním je tzv. vertikutace, neboli vyčesávání trávníku, které se provádí strojově či ručně proto, aby se trávník provzdušnil, zbavil parazitů a na jaře mohl zase v plné kráse sílit a růst.

Druhým opatřením je pak hnojení, pro které se na podzim doporučuje použití hnojiv s větším obsahem draslíku. Zahradník specialista vám ochotně řekne, že se to dělá hlavně kvůli tomu, aby trávník odolal zákeřné „sněžné plísni“ a celkově posílil „imunitu.“

Co ještě pomáhá? Čištění, zavodňování, dosazování

Pokud člověk úspěšně zvládne „vertikutání“ i hnojení, nemá ještě zcela vyhráno, protože k péči o trávník patří i kvalita nářadí. Jelikož všichni domkaři, chataři a chalupáři mají ty nejlepší a nejvýkonnější sekačky, měli by mít na paměti, že podzim a případně i zima jsou dobrým časem pro jejich servis.

Hlavní zásady pro údržbu náročnějších benzínových strojů jsou opět celkem „easy“. Důležité je vypustit z nádrže benzín, který přes zimu většinou zvětrá a na jaře může být problém se startováním motorů. Taky je vhodné provést výměnu oleje a nabrousit nože, což by se ostatně mělo dělat i během sezóny.

Do kategorie podzimních prací ovšem bezesporu patří také zbavování se plevele v záhonech, sbírání listí, čištění rybníků a jezírek či vypouštění závlahových systémů. Pokud máte velkou zahradu, je toho celkem dost, takže ideální je mít k ruce hodně rodinných příslušníků nebo šikovného zahradníka.

Jestliže chcete odstartovat příští zahradnickou sezónu jen s minimem katastrof, měli byste se vyhnout některým v poslední době oblíbeným radám ve stylu „receptáře“. Dobrý nápad určitě není sypání posekaného trávníku ke stromům, ať už jsou jakéhokoli druhu. Živiny jim takto nedodáte a bohužel naopak zvýšíte riziko napadení škůdci.

Co naopak patří mezi další prověřené nápady, kterými se můžete pochlubit i u sousedů? Třeba zavodnění větších rostlin jako jsou túje a jehličnany, které je nejlepší provést během září a října, aby měly dost vláhy na zimu. Při holomrazech by totiž mohlo dojít k jejich vysušení.

Podzim je kromě jiného také ideální dobou pro dosadby ovocných stromků a obecně všech užitkových rostlin, od kterých čekáte, že budou přinášet nějakou tu úrodu. Kvůli ní to člověk vlastně všechno dělá, nebo ne? Tak ať vám to na podzim pěkně odpočívá!

PS: To psí víno můžete z fasády už taky klidně sundat. Na podzim totiž ztrácí sílu, kdežto v sezóně by šlo dolů i s omítkou. Jestli nevěříte, že se i takové případy stávají, zeptejte se nějakého kozla, co zkoušel být zahradníkem…

Mohlo by se vám také líbit

Buďte první kdo přidá komentář

Váš komentář