Inspirace

Začne dávat fotovoltaika na střechách domů konečně smysl?

16 prosince, 2016

Jedním z velmi inspirativních setkání na mých cestách za stavebními novinkami a trendy bylo během roku 2016 bezesporu to ve městě Jeseníku, kde jsem narazil na pana Cyrila Svozila. Velmi vstřícného jednatele tamní firmy, výrobce elektrických topných systémů, který přišel se zcela originálním konceptem bydlení budoucnosti.

Zatím tedy „pouze“ ve formě vlastní kancelářské budovy, která má spotřebu primární energie blízkou nule a zároveň funguje jako tzv. aktivní prvek energetické soustavy. Což znamená, že s energií hospodaří nejen podle svých skutečných potřeb, ale i podle požadavků přenosové soustavy, ze které energii odebírá, ale žádnou do ní nedodává.

Více napoví přiložené schéma, které jasně ukazuje, že se díky tomuto progresivnímu nápadu konečně dostáváme mimo jiné ke smysluplnému využití sluneční energie ze střešní fotovoltaické elektrárny. Ta spolupracuje s bateriovým úložištěm, do kterého jdou veškeré energetické přebytky vyrobené ve dnech s intenzivním slunečním svitem.

Evidentně tady schází klasiký „dotační a výkupní“ motiv, který je bohužel neblaze spojen se solárními elektrárnami zabírajícími půdu na polích po celé republice.

Budeme všichni vyhrávat?

Zdá se, že budova, která od června loňského roku funguje zároveň jako experiment pod dohledem odborníků z ČVUT, nabízí jakousi českou cestu k aspoň částečné energetické nezávislosti. A to pro všechny, tedy včetně majitelů běžných rodinných domů.

„Už jen představa, že si každá nová budova vyrobí zhruba 30 % energie sama, znamená obrovskou úsporu. Z hlediska zákazníka je to koncept win-win. To se málo stává, vždycky totiž někdo ztrácí. Myslím si, že to je něco, co energetiku změní. Tak jako kdysi mobilní telefony, internet či počítače, které změnily svět,“ řekl mi během setkání pan Svozil.

Přiznal, že hlavní myšlenkou bylo umožnit operátorovi sítě neboli energetické přenosové soustavy, což je státní společnost ČEPS, aby mohl řídit provoz domu dálkově, avšak bez vlivu na uživatele. Dům si tak žije vlastním životem, ale provozovatel sítě ví, že může například aktuální přebytek elektřiny uložit do bateriového úložiště.

Ideový „background“ tady však tvořily také další faktory, které se ostatně promítají ve stavebnictví celoplošně. Je to jednak nařízení EU stavět od roku 2020 pouze budovy s téměř nulovou spotřebou energií a pak také klesající ceny fotovoltaických elektráren i domovních bateriových úložišť a stoupající obliba systémů elektrického vytápění, které jeho firma vyrábí a kterými je dům kompletně vybaven.

„Účelem je vyzkoušet v praxi, jak lze reálně takový systém provozovat, jaké úspory lze dosáhnout použitím vlastní solární elektrárny a nakolik jsou baterie schopny pokrýt reálný provoz objektu,“ uvedl můj průvodce moderním domem, který by měl být do roku 2018 důkladně otestován tak, aby bylo jasno, zda lze celý koncept využít masověji.

Pokud ano, mohli bychom být opravdu všichni vítězi. S větším množstvím takových domů by totiž síť fungovala de facto jako jedna velká přečerpávací elektrárna. Zbytečné přebytky energie by neexistovaly a domy by dokonce byly na dodávkách elektřiny částečně nezávislé.

„Věříme, že se toho dá dosáhnout. Investice do fotovoltaiky je návratná, baterie také budou, takže vše k tomu směřuje,“ usmál se nakonec pan Svozil s tím, že inspiraci od nich z Jeseníku čerpají i další evropské země.

Mohlo by se vám také líbit

Buďte první kdo přidá komentář

Váš komentář