Tipy a rady

V hlavní roli bezpečnost aneb jak mít náskok před zloději

5 července, 2016

Spolehlivě ochránit svůj majetek a bezpečí chce každý. Výjimkou určitě nejsou ani majitelé domů. Z jakých zabezpečovacích systémů si mohou vybírat? Jaké části domu jsou pro nezvané hosty nejsnadnější cestou k lupu a proč jsou populární bezdrátové technologie?

Odvěké klišé o příležitosti, která dělá zloděje, je v případě tématu zabezpečení rodinného bydlení zcela na místě. Vždyť často je to právě lehkomyslnost pána domu, která je na začátku nešťastného příběhu z černé kroniky. Ostatně nejlépe o tom svědčí data, která pravidelně zveřejňují některé specializované weby.

Statistiky vloupání do bytů a domů říkají, že až čtyři z pěti pachatelů vloupaček jsou schopni se do průměrně zabezpečeného objektu dostat během několika minut. K lupu si pak zloději nejčastěji najdou cestu nejen zdoláním vstupních dveří, ale také oknem, sklepem a garáží. Naopak za nejúčinnější překážku považují alarmy, bezpečnostní dveře a skla.

Buďte „online“ za každých okolností

Příkladem systému, který jde s dobou, je jednoznačně bezdrátové řešení. Mít možnost přístupu k informacím, které zaznamenává alarm, a na dálku jej ovládat, to je dnes běžný standard, který odborníci považují za bezpečný i spolehlivý způsob, jak chránit svůj majetek.

V případě, že stavíte či rekonstruujete dům, si lze při volbě alarmu vybrat buďto klasické drátové, anebo bezdrátové provedení. To je vhodné například při rekonstrukcích, kdy může být obtížné výrazněji zasahovat do interiéru stavby.

Zkušenosti z praxe napovídají, že při úplném pokrytí naší vlasti mobilním telefonním signálem i internetem se možnosti využití alarmu významně rozšířily. Prakticky neustále a okamžitě dostáváme informace o tom, co se v domě děje v době naší nepřítomnosti. Prostřednictvím SMS, emailu či hlasového zavolání z alarmu máme rychle přehled o nejen případném poplachu, ale i o dalších nenadálých situacích, které může způsobit výpadek elektřiny, prasklá voda nebo překročení teplotních limitů u vytápěcího systému.

Tzv. chytré alarmy navíc umějí poslat ihned fotografii z „místa činu“. Mít dokonalý přehled o tom, co se doma děje, to je jen jedna strana mince. Myslet je však třeba i na tu druhou, tedy mít alarm připojený na stálý dispečink tísňové linky, odkud může přijít pomoc ve chvíli, kdy jsme daleko z domova.

Výhodou bezdrátové techniky je obecně šetrná instalace. Podstatné je i napájení zabezpečovacího systému bateriemi, což je výrazně bezpečnější než použití vodičů, které se při vedení v konstrukcích musí řídit velmi přísnými bezpečnostními normami. Kromě alarmů je však důležité myslet také na protipožární detektory, které by měly být ve všech rizikových místech domu.

Pro mladé realita, pro starší asi trochu sci-fi

Jak už bylo naznačeno, špičkové alarmy fungují tak, že z hlediska pamětníků mohou jejich dnešní parametry vypadat jako sci-fi. Pomocí počítačů nebo chytrých telefonů je můžete ovládat online, kdy nejrůznější aplikace umožňují nastavovat provoz spotřebičů v domácnosti či stahovat aktuální fotografie a grafy, které ukazují například spotřebu energií.

Tím vším si z alarmu lze vytvořit opravdu každodenního pomocníka, ne jen vynucenou investici navíc, u které si nejste jisti, zda vás skutečně ochrání před nezvanými hosty. Než si ovšem takového pomocníka vezmete domů, měli byste zvažovat hlavně to, jestli máte účinné řešení i pro situaci, kdy se zloděj „šikula“ dostane dovnitř.

Přemýšlejte v širších souvislostech

Vědět o vloupání či o počínajícím požáru, to je většinou první myšlenka, která lidi vede k instalaci alarmů. Ale málokdo domýšlí, co dál a jak lze bezdrátovou technologii využít šířeji. S alarmem je totiž možné spojit funkce od dálkového ovládání brány, garážových vrat, rozsvěcení světel v temných místech pozemku až po ovládání závlah či žaluzií.

Nejlepší variantou je tedy přemýšlet o zabezpečení domu v širších souvislostech. Případně si nechat poradit od montážních firem, které mají za sebou kvalitní reference a jsou proškoleny výrobcem zabezpečovacích systémů. Ty je třeba vnímat jako dlouhodobou investici, která stejně jako například promyšlené vytápění přispívají ke komfortnímu a modernímu bydlení.

Co ještě funguje? Třeba bezpečnostní dveře a okna  

Riziko vloupání výrazně omezíte také instalací dalších bezpečnostních výrobků, díky kterým získá zabezpečení komplexní podobu. Kromě alarmů jsou pro zloděje značně odrazujícími prvky hlavně bezpečnostní dveře a okna. Co přesně se ale má pod pojmem „bezpečnostní“ skrývat?

V případě dveří je to kvalitní kovová konstrukce po celé ploše pokrytá plechem, která brání mechanickému poškození a vniknutí dovnitř. Vrchní pohledovou vrstvu nejčastěji tvoří dřevo nebo dýha. Chystáte-li se už přímo ke koupi takových dveří, měli byste cílit na certifikované produkty, které se vyznačují odolností v minimálně třetí, ale ještě lépe ve čtvrté bezpečnostní třídě.

S takovými dveřmi je mimo jiné snazší vyjednat si pojištění naší nemovitosti či domácnosti.

Podobně je dobré přistupovat k výběru oken, u nichž je mezi atestovaným oknem nejnižší bezpečnostní třídy a běžným oknem velký rozdíl, co se týče ochrany proti vloupání. Zkušený lapka, který je vždy náležitě vybaven, sice může překonat i takové okno během několika minut, avšak průměrný lupič si s ním velmi pravděpodobně neporadí.

Praxe totiž potvrzuje, že pachatelé vloupaček raději zanechají pokusů o vypáčení okna a hledají si méně „odolný“ objekt. Vhodné je ovšem upozornit nejen na rámy a kování, ale také na použitý druh skla, který u bezpečnostních oken převyšuje obvyklý standard.

Například bezpečnostní okno první třídy se osazuje nerozbitným sklem čtvrté třídy, které odolá pádu předmětu o hmotnosti 4 kg z výšky 9,5 m. U bezpečnostních oken vyšších tříd se pak používá ještě pevnější sklo.

Mohlo by se vám také líbit

Buďte první kdo přidá komentář

Váš komentář