Tipy a rady

Údržba střechy je možná i svépomocí, ale pozor na zbytečnou akrobacii

12 října, 2016

Péče o českou lidovou klasiku, kterou je šikmá střecha, je přirozeně dána snahou o co nejdelší zachování jejích kvalit a funkcí, ať už je pokryta jakoukoli krytinou. Údržba střechy je v podstatě jednoduchá, ale přesto je dobré vědět, jakými zásadami se přitom řídit a co dodržovat.

Říkají to v podstatě všichni výrobci, a v tomto směru jim lze věřit, že současné střešní krytiny jsou opravdu bezúdržbové. Tohle fakt není reklamní hláška, ale prostá skutečnost. Nápady o všelijakých nátěrech krytiny můžete klidně nechat odpočívat a věnovat se raději něčemu jinému.

Pokud tedy zrovna nemáte střechu jako skanzen se dřevěným šindelem, který se zkrátka tu a tam musí očistit a impregnovat, aby déle vydržel. Jelikož zřejmě nejste stejně jako 99 % ostatních tento případ, bude stačit, když se na střechu pozorněji mrknete minimálně po každé zimě.

Má to své důvody, protože ne každá střecha je pokryta tak, jak to doporučuje výrobce. Konkrétně může dojít k chybám, co se týče třeba rozmístění protisněhových tašek, zachytávačů a dalších rizikových detailů, které ve výsledku podporují nebezpečné ukládání sněhu.

Co je to zelená střecha?

Zvýšená údržba je bohužel nutná v tom případě, kdy máte postaveno v lokalitě s větším množstvím blízkých porostů, hlavně vzrostlých stromů. Extrémní zanedbání péče o střechu pak může vést i k zatékání v důsledku masivní pokrývky krytiny nejrůznějším „zeleným“ odpadem.

To se vám na střeše v podstatě vytvoří pěkně výživný substrát, z kterého pak vyrůstají lišejníky, mechy a další květena. Střecha se pak sice zelená, což je stále populárnější trend díky tzv. zahradám na plochých střechách, ale mělo by k němu docházet záměrně. Nikoli divokou cestou, kterou si vytyčí sama matka příroda a vy jen nevěřícně zíráte.

Nečistoty se však mohou vyskytovat i v některých detailech, jako je třeba napojení krytiny na střešní okno, které je dneska vzhledem k přetrvávající oblibě bydlení v podkroví téměř na každé střeše. A tak je dobré jednou za rok zkontrolovat horní napojení krytiny na rám okna, kde se většinou nějaké to smetí nashromáždí. Což platí i pro tzv. výstupní okna.

Údržba je sice nenáročná, ale pozor na detaily

Střešní krytina, ať už je pálená, betonová či plechová, a její příslušenství sice má jen minimální nároky na údržbu, ale pak jsou tady další prvky, které je potřeba pravidelně kontrolovat. Zjistit, zda stále „drží“, byste měli hlavně u typických klempířských detailů, jako jsou lemování komínů a štítových zdí, která jsou obvykle z pozinkovaného plechu a bez obnovování ochranných nátěrů mají jen malou životnost.

Podobně je tomu i ve spojitosti s odvodňovacím systémem. U něj je nepsaným pravidlem, že střešní žlaby stojí za to vyčistit vždycky, když přijde podzim a okolní stromy shodí listí. Kromě toho se může stát, a to zejména po vichřici či krupobití, což jsou výjimečné situace, že bude potřeba vyčistit žlaby i v průběhu roku. Pokud jsou vyrobeny z populárního pozinkovaného plechu, opět se nevyhnete pravidelným obnovovacím nátěrům.

Když jde do tuhého aneb bezpečnost práce vs. akrobacie

Každý správný Čech si umí udělat kolem „baráku“ všechno sám, takže o čem je tady vlastně řeč? Na co si zvát drahou firmu, když si můžete vzít žebřík a kontrolu střechy provést svépomocí, že ano? Je to tak, pokud se cítíte fyzicky ve formě a žebřík doma máte, pak směle do toho, ale chce to používat zdravý rozum.

Akrobatů, kteří pěkně po kovbojsku hodili lano kolem komína a ovázali se jím „chytře“ kolem pasu, se jistě najde dost, ale bohužel i takových, kteří tuhle eskapádu prostě „nedali“ a spadli ze střechy dolů. Pokud měli kliku, skončilo to zraněním bez vážných následků, ale to zřejmě není kýžená útěcha.

Přece jen bezpečnější pro fakticky jakoukoli práci na střeše je kombinace výstupního okna s bezpečnostním hákem, na který lze připoutat lano s karabinou a teprve pak lze nejlépe i s postrojem vystoupit na střechu. Tady už si ale musí každý umět spočítat, co se mu vyplatí a jak velké riziko vlastně podstupuje, pokud mu přijdou služby odborné firmy přehnaně drahé.

V tomto jsou o něco dál některé evropské země, například Rakousko či Nizozemsko, kde zákon nařizuje odpovědnost majitele domu za zajištění podmínek pro bezpečnou práci na střeše. U nás je to zatím pouze o normách, které doporučují už v návrhu střechy vyřešit bezpečný výstup na střechu i sestup z ní.

Pokud zrovna stavíte, zkuste si tohle pohlídat. Je to určitě lepší, než si pak hrát na odvážné akrobaty…

 

Mohlo by se vám také líbit

Buďte první kdo přidá komentář

Váš komentář