Blog

Typový dům je jako nábytek z Ikea: Solidní řešení, které může mít každý

14 října, 2016

Jsou témata, o kterých se mluví fakt pořád dokola. Jedním z nich je i to, zda větší kvalitu a komfort člověku toužícím po novém domě nabídne typový projekt, nebo individuální návrh od architekta. Pojďte se seznámit z důvody, proč mají oba své pevné místo na trhu.

Typové domy mají úspěch u spousty lidí jednoduše proto, že se jim líbí. Svou roli samozřejmě hraje také cena a zkratkovitě řečeno, i snažší dostupnost, kdy cesta „jít přes architekta“ se řadě lidí může zdát složitější a dražší. Vybrat si některou z předem daných variant, kterou si můžete upravit dle svých představ, je něco jako celkem zábavné nakupování. Ale bacha, tady nejde o rohlíky.

Zajdu do Ikea, nebo ke stolaři?

A teď už k tomu, proč je v titulku tolik oblíbená Ikea. Jen si přiznejte, kolikrát už se vám stalo, že jste přišli na návštěvu a tam vás možná nemile překvapil naprosto stejný „švédský“ nábytek, kterému jste zřejmě falešně přisuzovali punc originálu. Bohužel, je to dneska sice spotřební, ale zároveň pořád kvalitní zboží, před kterým prostě není úniku. Šikovný marketing, cenová dostupnost a design na úrovni obecného vkusu z něj udělaly „cool“ řešení pro všechny.

A tak nějak to je i s typovými domy. Zaujmou vás stejně jako Ikea. Solidní vzhled, provedení i možnosti mnoha variací, díky kterým můžete dům udělat „po svém“, jsou hlavní důvody, proč jsou oblíbené a proč tomu tak vždy bylo, je a bude. Zvláště tehdy, když se do těchto projektů promítne správná tvůrčí stopa architekta a praktické řešení zkušeného projektanta.

Pak opravdu dostáváte kvalitu, která má svoji hodnotu. A ten, kdo zkrátka chce originál, který se líbí jenom jemu, holt nepůjde do Ikea, ale osloví stolaře či truhláře, který mu vyrobí nábytek podle svého nejlepšího umu a zákazníkových představ.

O rozdílu, který je a není

Když se na onen střet dvou světů podíváte z čistě stavebních parametrů, rozdíl mezi individuálním projektem a projektem „z katalogu“, ale je hrozně důležité z jakého (!), se fakticky vytrácí. Všechny projekty totiž MUSÍ ze zákona splňovat legislativní a technické požadavky a být v souladu se všemi předpisy a se stavebním zákonem.

Pokud rozdíl existuje, a pochopitelně, že tomu tak je, má charakter psychologické hry. To jste buď v pozici, že vás uspokojí jedině řešení od architekta, protože si myslíte, že je to něco víc a že to třeba patří k postavení, které ve společnosti máte. No a pak je podstatné, že se vám to tak líbí, že?

Anebo jste naopak na vlně opačné, kdy jste rádi, že vám někdo ukáže něco, co už si pár dalších lidi postavilo, ale to pro vás není rozhodující. Chcete bydlet v novém domě a oslovuje vás pojetí typové, které si nakonec uzpůsobíte podle svých požadavků. Pokud najdete dobrou firmu, dostanete se reálně k podobné míře individuálního přístupu, jako je tomu u varianty „architekt“. Luxus můžete mít v obou případech, pokud na to máte „hrachy“.

Takže pro tentokrát není třeba to hrotit do konfrontací, co je lepší a co horší. Obě verze jsou super, pokud narazíte na stavební odborníky, kteří vám budou chtít pomoci dosáhnout na bydlení snů. Ale můžou být taky pěkným průšvihem, pokud naletíte někomu, kdo to jen tak zkouší, aby „roztočil pořádný byznys“.

Skutečně podstatné je vybírat si takové domy, které se vám budou líbit a ve kterých budete rádi žít! Jde přece o vaše bydlení, ne o to, co si kdo myslí a co se, „prosim tě“, říká…

Mohlo by se vám také líbit

Buďte první kdo přidá komentář

Váš komentář