Tipy a rady

Střešní krytiny: Fenoménem dneška je plechová střecha (2.část)

6 dubna, 2016

Druhou část příspěvku o plechových střešnách krytinách otevírá pasáž navazující na výhody a nevýhody velkoformátových krytin.

V rámci objektivního hodnocení je třeba dodat, že oblíbenost velkoformátových šablon není jednoznačná. Pro některé stavebníky i profesionální firmy jsou z mnoha důvodů přijatelnější plechové krytiny vyžadující technologické postupy mající na našem území delší tradici. Jedná se zejména o krytiny falcované.

V historii to byla především měď, která dnes zůstává typická u památkových objektů. V běžné výstavbě se pak objevují falcované krytiny z plechu pozinkovaného, ocelového, titanzinkového či hliníkového. Jejich provedení je ale pro stavebníka i realizační firmu obvykle náročnější než montáž velkoformátových šablon. V prvním případě jde o nároky finanční, ve druhém pak o řemeslné.

Praktické poznatky odborníků na střešní krytiny ovšem ukazují, že náročnější technologie mají své opodstatnění a falcované či letované spoje považují za osvědčená řešení, která nelze nahradit ani sebelepšími šrouby, lepidly či tmely. Plechy pro falcované krytiny se obvykle dodávají ve svitcích, z nichž řemeslníci vyrábějí finální krytinu.

Ve většině případů jim k tomu pomáhá vyspělá technika, tedy nejrůznější ruční nářadí a ohýbací, falcovací nebo odvíjecí stroje.

Byť mají falcované krytiny velkou konkurenci v moderních profilovaných šablonách, tak jejich předností kromě vysoké odolnosti zůstává také působivý estetický dojem. Plocha střechy totiž není vizuálně narušena množstvím kotvicích šroubů, které jsou dle klasických klempířských zásad považovány za element svědčící o nedobrém řemesle.

Možná i z tohoto důvodu přišel před časem jeden z výrobců velkoformátových krytin s inovací v podobě šablon se skrytým kotvením.

Na trhu se potkává tradice i moderna

Za tradiční krytinu lze v tuzemsku považovat i hliníkovou šablonu s průměrnou šířkou 45 cm a délkou 1 m, které se říká „dachman či alukryt“. Na střechách rodinných i veřejných staveb se začala objevovat v sedmdesátých letech a v mnoha případech slouží dodnes, což jen potvrzuje spolehlivost a trvanlivost hliníku jako střešního materiálu.

Pokud se stavebník musel odhodlat k rekonstrukci střechy z „dachmanů“, tak byla na vině většinou špatná kvalita železných hřebíků, kterými se šablony v počátcích kotvily. Obyčejné železné hřebíky byly ovšem později nahrazeny hliníkovými s větší odolností. Je-li hliníkové jádro šablony v pořádku, tak nemusí být stárnoucí krytina demontována, ale může dojít k renovaci její povrchové úpravy formou nátěru či nástřiku.

Od tradičních plechových krytin se na závěr článku ještě krátce dostaneme zpět k těm moderním. Konkrétně k maloformátovým ocelovým šablonám imitujícím skládanou krytinu. Jejich předností je jak vysoká odolnost, tak i působivý vzhled. Pro oko laika totiž není maloformátová krytina téměř k rozeznání od některých formátů střešních tašek.

Specifická je ale tato šablona nejen svým vzhledem. Od ostatních krytin se nejvíce liší povrchovou úpravou či způsobem pokládky. Ocelové jádro je chráněno aluzinkovou vrstvou, která je odolnější než klasické pozinkování. Finální povrch je navíc tvořen vysoce odolným kamenným posypem. Kladení šablon je zcela ojedinělé, neboť se postupuje od hřebene směrem k okapu střechy.

Před pokládkou je nutné na milimetr přesně vyměřit laťování, do kterého se jednotlivé šablony kotví nerezovými hřeby. Krycí rozměr šablon je zhruba 1,2 m x 0,4 m, takže s nimi lze variabilně pracovat u detailů, jako jsou třeba štítové hrany, kde se mohou objevovat nerovnosti. Vzhledem k menšímu formátu jsou šablony vhodné i pro členitější střechy, což je výhoda oproti velkoformátovým krytinám.

Hlavně se neukvapit

Jak vidno z uvedeného přehledu současných plechových krytin, každá z nich má své klady i zápory, o kterých lze vždy dlouze diskutovat. O jednom však není pochyb. Výběr a realizace vhodné střešní krytiny nemůže být ukvapenou a uspěchanou záležitostí, která se brzy může změnit v noční můru nebohého stavebníka.

Pro eliminaci vlastních omylů je nejlépe vsadit na zkušené řemeslníky, kteří ovládají veškeré pokrývačské i klempířské postupy a dokáží nabídnout spolehlivá řešení pro střechu a každý její detail.

Mohlo by se vám také líbit

Buďte první kdo přidá komentář

Váš komentář