Tipy a rady

Střešní krytiny: Fenoménem dneška je plechová střecha (1.část)

2 dubna, 2016

Díky pohledu do historie stavitelství je zřejmé, že plechové materiály byly vždy osvědčenou součástí staveb a především pak jejich střech. Důležitou roli při jejich uplatňování hrála nejen spolehlivá ochrana konstrukcí proti vodě, ale také estetický vzhled plechových krytin. Ani dnes tomu není jinak.

Když se budete s někým bavit o tradičních plechových krytinách, které se na střechách rodinných domů i dalších staveb objevují dodnes, pak je třeba jmenovat především ty z mědi, olova, pozinkované oceli a hliníku, který se ovšem masověji rozšířil až ve druhé polovině minulého století.

Současné plechové krytiny pak reprezentují hlavně velkoformátové profilované šablony, které jsou vyráběny technologiemi kombinujícími ocelové jádro s pozinkováním a povrchovou úpravou na bázi plastických nátěrů. Moderní záležitostí jsou také atraktivní falcované či skládáné krytiny z hliníku a titanzinku, které různí výrobci produkují v několika povrchových a formátových variantách.

Kromě velkoformátových krytin se v posledních zhruba dvaceti letech prosazují i šablony menších formátů, jejichž povrch je buď hladký nebo opatřený kamenným posypem.

Cena vítězí, populární jsou velkoformátové šablony

Popularitu velkoformátových šablon, které se vyrábějí v šířkách přibližně 1 m, v délkách až do 6 m a které díky lisování do vlnitých profilů připomínají klasické tašky, si lze vysvětlovat různě. Na straně zákazníků je důležitá především cenová dostupnost a tomu odpovídající přijatelná odolnost, spolehlivost a vzhled materiálu.

Díky nízké hmotnosti kolem 5 kg/m2 pak také možnost zachovat při rekonstrukci střechy stávající krovovou konstrukci. Na straně realizačních firem je plusem především rychlá montáž. Jednoduchou sedlovou střechu lze totiž pokrýt i za jeden den. Časově náročnější je však samotná výroba krytiny, která se řídí kladečským plánem konkrétní střechy. Vždy jde tedy o výrobu na zakázku podle dodaných rozměrů, což vyžaduje čekání v řádu dnů až týdnů.

Každý střešní materiál má kromě specifických vlastností také svůj optimální způsob použití. Velkoformátové šablony jsou vhodné zejména pro jednoduché tvary střech, ať už nových či rekonstruovaných. Nejčastěji jsou voleny jako náhrada za starý eternit či jinou lehkou krytinu.

Méně vhodné jsou pak na členitých střechách, kde je třeba krytinu při řešení detailů prostříhat, čímž se vytváří větší množství odpadového materiálu. Jelikož pod velkoformátovou plechovou krytinou musí být vždy vzduchová mezera, kotví se jedině do laťování. Ke kotvení se používají samořezné šrouby s těsnicí podložkou.

Právě na správném dotažení šroubů závisí celková životnost i funkčnost střechy, protože šrouby jsou umístěny ve spodní vlně krytiny, kudy paradoxně teče nejvíce vody (!). Pokud je podložka málo či příliš stlačena, hrozí zatékání ohrožující odolnost střešní skladby a ovlivňující komfort v interiéru. Kvalita řemeslníka je proto rozhodující.

Kvalitní materiál potřebuje kvalitní instalaci

Rčení o kvalitě ovšem platí ještě z jednoho dobře známého důvodu. Některé realizační firmy si totiž již z principu jednoduchou montáž chtějí usnadnit ještě více, a tak místo stříhání krytinu dělí kotoučovými bruskami. Může se stát, že tím ušetří nějaký čas i finance za klempířské nůžky, zároveň ale riskují nevratné poškození krycí vrstvy a reznutí ocelového jádra krytiny.

Pokud i přes upozornění na rizika této „oblíbené“ pracovní metody řemeslníci trvají na řezání bruskou, tak je třeba argumentovat tím, že výrobci dávají záruku pouze na krytinu, se kterou se zachází podle jejich doporučení. A řezání kotoučovou bruskou se v doporučeném montážním postupu skutečně nenachází.

Vzhledem k tomu, že se na tuzemském trhu objevuje několik různých výrobců velkoformátových krytin, tak je třeba sledovat především rozdíly v kvalitě a tloušťce materiálu, v povrchové úpravě i odolnosti kotevních šroubů. Mezi osvědčené značky lze zařadit například firmy Lindab, Ruukki, Borga či Satjam. Jejich výrobky se od sebe liší většinou v rozměrech profilu vlny, v technologii povrchových úprav či v nabízené škále barevných odstínů a doplňků.

Více o plechových krytinách (nejen) pro střechy rodinných domů si můžete přečíst ve 2. části příspěvku.

Mohlo by se vám také líbit

Buďte první kdo přidá komentář

Váš komentář