Inspirace

S návštěvou vzorového domu není třeba váhat, ukáže realitu

13 září, 2016

Jsou v životě chvíle, kdy zkrátka není co řešit. Pokud třeba i náhodou narazíte během vašich stavebních úvah na možnost navštívit vzorový dům, je otázka „Mamko, tam bychom se mohli mrknout, ne?“ vcelku zbytečná. Rozhodně „mamku“ vezměte a běžte, můžete jenom získat.

Prohlídka jakéhokoli vzorového domu je totiž výborným vodítkem a nápovědou ve fázi, kdy ještě úplně přesně nevíte, v jakém domě byste rádi bydleli. Samozřejmě by bylo fajn mít aspoň jasno v tom, že nový rodinný domek opravdu chcete. Protože chodit někam jen tak „na čumendu“, abyste zjistili, jak že to vypadá ta chytrá kuchyň, není zrovna příkladem serióznosti.

Připravte si otázky, buďte zvědaví

Vzorové domy mají většinou v nabídce větší a na trhu už etablované stavební společnosti, ale nemusí se vždy jednat o developerskou firmu. Možnost nahlédnout dovnitř svých ukázkových domů dávají i některé projekční kanceláře či architektonická studia a často také firmy zabývající se výstavbou typových domů.

Před samotnou prohlídkou bude určitě fajn, když si dáte na papír či do hlavy alespoň několik zásadních otázek, kterými si ověříte kvalitu nabídky a nakonec i schopnost vašeho průvodce vás přesvědčit a získat na svou stranu. Bavte se s ním o obytné ploše, rozměrech místností, variabilitě projektového řešení či energetické náročnosti.

Profesionální firma ví, že její ukázkové domy jsou od toho, aby si je někdo prohlížel, takže byste jejího zástupce prakticky neměli zaskočit. Je jasné, že pokud zatím bydlíte v panelákovém 2+1, bude vám obývák o 50 metrech čtverečních připadat jako zbytečný luxus, z kterého budete chtít nějaký ten metr ubrat.

Otázky jako „A to francouzské okno s vířivkou tam musíme mít taky?“ jsou samozřejmostí, nad kterou se trpělivý průvodce bez problémů povznese. Proto zkuste brát prohlídku ukázkového domu taky trochu jako hru, v níž máte být v podstatě ohromeni někdy až příliš okázalým pojetím, které by mělo nakonec vést k větě: „Přesně tohle chceme.“

S čím byste měli odcházet

Ano, můžete mít prakticky všechno, pokud na to máte finance, ale o tom zase někdy příště. Teď je čas, abychom se vrátili zpět k přínosu prohlídky vzorového domu. Ideální je odcházet z něj s pocitem, že naprosto přesně víte, jaké jsou rozměry, objem a prostory stavby. Nyní už znáte kvalitu a způsob celkového architektonického řešení stejně jako možnosti, jak dům dle svých představ upravit.

Pokud se vám naskytne šance na jednom místě porovnat mezi sebou dojmy z návštěvy bungalovu a patrové stavby, což nabízejí centra vzorových domů, jste na cestě k vítězství. Ale vyhráno ještě není. Určitě je dobré dál přemýšlet a ujasnit si opravdu do detailu například umístění jednotlivých pokojů se všemi pro a proti.

A když si nebudete jistí, klidně zvedněte telefon a ohlaste se na druhou případně i třetí prohlídku. Internet je sice bezva, ale není nad kontakt s reálným světem. Vždyť stavba rodinného domu je přece velké rozhodnutí, které se dělá většinou jednou za život.

Mohlo by se vám také líbit

Buďte první kdo přidá komentář

Váš komentář