Blog

Luxusní dům za 2 mega je fikce! Vždycky zaplatíte víc, než říká reklama

25 září, 2016

Stavět dům, to je v podstatě životní rozhodnutí, které vás vždycky bude stát o něco víc, než si myslíte. Pokud někdo tvrdí opak, většinou to s vámi nemyslí moc dobře. Tzv. levné domy „do 2 mega“ možná jdou postavit, ale většinou si je málokdo chce koupit…

Pokud fakticky začnete s nějakou firmou seriózně řešit vaše nové bydlení, buďte rádi spíše za takový přístup, kdy vám řeknou, že si pomyslnou finanční laťku musíte nastavit o něco výše. To však nic nemění na tom, že svůj rozpočtový strop byste mít měli. Avšak je dobré hledět na celou problematiku spíše jako na investici do vlastního života a jeho kvality.

Vždyť stavíte sami pro sebe a o rozumné navýšení rozpočtu se nemusíte handrkovat jako bossové klubů NHL, kteří musejí hlídat každou utracenou korunu či lépe řečeno dolar, aby pod pověstný strop „narvali“ všechny a všechno, co potřebují k úspěchu svého byznysu. Samozřejmě, že rozhazovat peníze, které nejspíše jako „cash“ v igelitce nemáte, taky není dvakrát rozumné.

Rozpočet na hraně je problém

Tady je však řeč o tom, že si rozpočet holt budete muset zvednout třeba z 3,5 milionu na rovnou „čtverku“, ok? Ve finále se pak možná klidně i dostanete do vašeho limitu, což je nakonec o dost příjemnější, než když za vámi přijdou s tím, že je třeba k sotva podepsané smlouvě něco navíc připlatit. A to proto, že jste jaksi podcenili, kolik bude stát oplocení, chodník, vjezdová brána nebo vybavení interiérů.

Solidní partner, ať už je to architekt, projekční kancelář, developer či stavební firma, by vás měl dostávat do reality a upozorňovat na veškeré detaily ovlivňující výslednou cenu. Pokud tedy nejste ten typ, co žádá absolutní luxus a na peníze hledět nechce a ani nemusí. Po takových klientech sice všichni včetně realitek prahnou, ale většina je takových jako vy. To znamená peněz tak akorát nebo spíše míň, než by bylo třeba.

Klíčové je najít společnou cestu s tím, kdo vám ukáže, co za své peníze můžete reálně mít, kde ušetřit a kde naopak něco připlatit. Nejlepší je držet se selského rozumu a nenutit sebe ani „druhou stranu“ k tomu, aby se celkový rozpočet dostával na hranu. To se vám pak taky může stát, že jednání skončí nezdarem a budete muset hledat jiného „střelce“, který s vámi půjde do rizika jménem „levný dům“.

Takový se dal postavit možná kdysi svépomocí, když se zapojila celá rodina a ještě někdo šikovný od sousedů, ale dnešní zákazník – konzument žádá něco trochu jiného. Nazývá se to komplexní služba, kterou si zaplatí, aby mohl pohodlně sledovat, jak mu jeho nový dům roste před očima.

Postavte dům bez nesmyslů

Jestliže tedy patříte k těm, kteří si dům chtějí nechat postavit, smiřte se prostě s tím, že za 2 miliony to nepůjde a že za takové peníze jednoduše nemůžete mít obrovské prosklené plochy s venkovními žaluziemi a stěny z takových těch „super“ cihel, co už mají izolaci uvnitř. Snění je sice věc krásná, ale v tomto případě docela škodlivá.

Vyhnete-li si s pomocí odborníků podobným nesmyslům, máte šanci postavit dům, který bude opravdu ideálem podle vašich představ i finančních možností. V dnešním světě se rodinné domy (bez pozemku) staví de facto od 2,5 až 3 milionů nahoru. Pak jde jenom o to, jakou míru luxusu si chcete dopřát a na jaké hranici se nakonec zastavíte.

Pokud se vám přesto zdá, že je to moc, nemusíte nutně skončit v hliněné chýši, která je na obrázku. Ale možná si za čas řeknete, že když už jste šli do stavby domu, mohli jste si dovolit o něco víc a být opravdu spokojení..

Mohlo by se vám také líbit

Buďte první kdo přidá komentář

Váš komentář