Vychytávky

Efektivní i efektní záležitost: Solární kolektory mohou fungovat jako střešní krytina

24 června, 2016

Začneme obecně a tak trochu ekonomicky. Lidově zvaný „solár“ neboli solární termický systém je zařízení, které může uspořit až 70 % nákladů na ohřev teplé vody a až 30 % ročních nákladů na přitápění. Čím dál častěji se v posledních letech solární kolektory objevují na střechách rodinných domů, kde mohou zároveň plnit i funkci krytiny.

Je jasné, že každý si chce vybrat hlavně takový systém, který bude fungovat co nejefektivněji a jehož ekonomická návratnost bude co nejrychlejší. Ale znáte to, manželka vám střelhbitě řekne, že důležitá je i estetická stránka. Takže otázka, zda ty vaše nové „soláry“ nebudou ošklivit vzhled domu, se může stát naprosto zásadním problémem.

Estetika závisí na kvalitě, kvantitu nebrat

A není divu. Vezmeme to nejprve kapku ze široka. Bohužel, opět se ukázalo, že když se do nečeho pustí stát, napáchá často více škody než užitku. Tentokrát je myšlena celá série nejrůznějších podpor „rozmachu solární techniky“, kdy na základě úspěchů v „zelených úsporách“ mnoho montážních čet hledělo spíše na kvantitu než na kvalitu práce.

Ono je docela fajn, že se stát zasloužil o hromadné umísťování solárních kolektorů už i na české střechy. Ale vzhledem k tomu, že o dotace se mohl a může ucházet každý, kdo umí vyplnit na netu nějaký ten formulář, je na střechách více než dost špatných příkladů. A ty, jak známo, nedělají žádnému odvětví dobrou reklamu.

K vidění tak jsou solární kolektory na přizvednutých konstrukcích, extrémně velké spádování kolektorového pole, potrubí s nevzhlednou izolací tažené po střešní krytině nebo automatické odvzdušňovací ventily, které trčí nad kolektorové pole. To vše jsou extrémy, kterým se s vaší drahou polovičkou určitě budete chtít vyhnout.

Nebojte se, vedle čistě funkčních požadavků jsou i ty estetické zcela na místě a dobrá realizační firma jistě ráda doporučí to nejlepší řešení i z tohoto hlediska.

Solární kolektor jako krytina = designová lahůdka

Při samotném montování solárních kolektorů na střechu je klasikou stále ještě kotvení přes nejrůznější šrouby, prvky a háky do nosné konstrukce. Což ovšem představuje značné riziko, a to nejen estetické pochopitelně. Kotvení skrze střechu znamená hrozbu zatékání, a tak funkčně i designově lépe může působit integrace slunečních kolektorů rovnou do střešní krytiny.

Na tuzemském stavebním trhu toto řešení už pár let existuje. Tzv. integrací se v tomto případě rozumí instalace kolektorů do střechy, kdy sluneční panely defacto nahrazují střešní krytinu. Nosné prvky konstrukce jsou ukryty a střecha působí jako jeden naprosto funkční a pohledově příjemný celek.

Navíc jsou výrobci, kteří nabízejí přímo pro jednotlivé typy kolektorů uzpůsobené díly, které tvoří jednoduchou stavebnici. Tím se zamezí případným problémům při provozu zařízení.

A fakt nebude do střechy zatékat?

Na tuto otázku odpovídá samotné provedení integrovaných kolektorů, kdy součástí systému je obvykle dřevěná podpěrná konstrukce. Ta se stává součástí krovu a navazuje na vnější oplechování, které zabraňuje zatékání. Zapamatujte si ale, že podmínkou, přes kterou „ani pendolino nejede“, pro integraci kolektorů je šikmá střecha s minimálním sklonem 30°.

Kolektory je samozřejmě možné integrovat do téměř všech běžných typů krytin, ať už se jedná o taškovou či plechovou krytinu. Integrace kolektorů se však týká pouze plochých deskových kolektorů. Z konstrukčních důvodů nelze integrovat trubicové kolektory (!), které se například na ohřev teplé vody z mnoha důvodů nedoporučují používat.

Integrované systémy umožňují umístit do střešní krytiny jakýkoli počet kolektorů, a to i ve více řadách nad sebou. Manželky, přítelkyně a tchýně budou jistě rády, že u vnějšího oplechování je navíc možné zvolit barvu tak, abyste ji mohli pěkně sladit podle barvy střešní krytiny. Nejrozšířenější barvou oplechování je černá, která odpovídá barvě kolektorů, ale používá se také červená, hnědá a zelená.

Někdy se to neobejde bez jeřábu

Pokud se rozhodnete pro celé kolektorové pole, musíte počítat s tím, že to vzhledem k velkoformátovému rozměru vyžaduje nějaký ten peníz navíc kvůli použití jeřábu. Jinak vaši vytouženou „sluníčkovou energii“ na střechu nedostanete. V případě „integrační stavebnice“ složené z menších formátů tento problém ovšem mizí.

Integrace kolektorů do střechy je celkově vhodná i u starších rodinných domů. Může se stát zajímavou předností tam, kde výhledově plánujete výměnu střešní krytiny. Nemusíte totiž demontovat celou střechu, ale měníte „pouze“ plochu kolem kolektorového pole, které na střeše zůstává.

Shrnuto a podtrženo, opět se jedná o problematiku, kterou je nejlepší svěřit opravdovým profíkům. Ač se to nezdá, jsou na českém trhu i takové firmy, které se „soláry“ začaly už před více než dvaceti lety. U takových jdete většinou na jistotu, že to dobře dopadne.

Mohlo by se vám také líbit

Buďte první kdo přidá komentář

Váš komentář