Blog

Babišovi prý stačí psí bouda. „Sorry jako“, ale my ostatní musíme být náročnější

17 března, 2017

Když začnou stále probíhající „černou sezónu“ českého stavebnictví řešit politici, bývá obvykle docela veselo. Zatímco v jejich trefných bonmotech člověk pomalu ztrácí orientaci, konkrétní řešení zásadních problémů jaksi schází.

Příliš na tom zřejmě nezmění ani březnové Fórum českého stavebnictví, které se snažilo hledat cestu ze stávajícího marasmu, kdy zejména velké firmy naříkají na to, že není co stavět, a když už se přece něco začne dít, tak to zase trvá příliš dlouho.

Bohužel, nejsou projekty ani lidé, kteří by je dělali. Není kvalita. Ještěže máme alespoň „malé stavebnictví“ v podobě výstavby rodinných domů či bytů, které díky tomu, že zadavatelem projektů není stát, ale soukromý investor, krizím odolává podstatně lépe.

To víte, lidé chtějí bydlet v každé době a zvlášť v té dnešní, kdy se především v okolí velkých měst typu Prahy, Brna či Ostravy stále rozjíždějí nové a nové projekty individuální či bytové zástavby.

Jestliže developeři své pozemky a strategie mají, státu, jakožto hlavnímu investorovi, od kterého všichni naivně čekáme moudré vize, zoufale chybí. Tedy hlavně ta strategie týkající se investic do staveb.

„Podívejte se například do Brna. Nemají tam koncertní sál ani pořádný fotbalový nebo hokejový stadion. Kolem Prahy zase nejsou školy. Na spoustě míst chybějí obchvaty. A tak bych mohl pokračovat,“ ujal se své role lidového rétora Andrej Babiš, mocný ministr financí.

Podle něj k určité reflexi nebohého stavu, který však z části vyvolávají „velcí hráči“ v pozadí zvyklí stát na zakázkách krásně „dojit“, dochází. Chce to však určitá opatření. V politice by rád viděl lidi, kteří už něco v životě postavili. „Aspoň psí boudu. Ale aby o tom něco věděli,“ dodal Babiš.

Jak vidno, jeho ministerský kolega Dan Ťok, bývalý šéf firmy Skanska, na vše očividně nestačí.

A tak zatím tuzemské stavebnictví nadále vykazuje „černou sezónu“ vskutku ošklivými čísly. Meziročně se v roce 2016 propadlo o 7,6 %, což je spolu s rokem 2012 nejhorší výsledek za posledních 16 let.

Asi jen malou útěchou je fakt, že „malé“ pozemní stavitelství loni meziročně kleslo jen o 3,3 %. Jeho „velký bratr“ zvaný inženýrské stavitelství, pod kterým si můžeme představit stavby dálnic, silnic či mostů, spadlo dolů dokonce o 16 %.

Jestli situaci zachrání odborníci, co zmáknou postavit aspoň psí boudu, nevíme.

V politice to možná stačí, ale my ostatní, kteří chceme opravdu dobře bydlet a také jezdit po slušných silnicích, musíme být přece jen náročnější…

(Ilustrační foto: pixabay.com)

Mohlo by se vám také líbit

Buďte první kdo přidá komentář

Váš komentář